Strony

sobota, 29 stycznia 2011

DANISZE Z BUDYNIEM I PORZECZKAMI


"Słodka niespodzianka z okazji DNIA BABCI I DZIADKA. Z racji tego, że ostatnio byłyśmy pochłonięte sesją egzaminacyjną na studiach, dopiero wczoraj odwiedziłyśmy naszych dziadków. Naszym prezentem były słodkie DANISZE z budyniow-porzeczkowym nadzieniem i sernik... (napiszemy o nim nieco później :)). 

Danisze wyszły idealne... Takie jak sobie wyobrażałyśmy, słodziutkie i delikatnie kwaśne. Mają chrupiącą skórkę i fajnie się prezentują - porzeczki tworzą świetny kontrast:)".

Ciasto:
  • 175 ml ciepłego mleka
  • 1 roztrzepane jajko
  • 450 g mąki
  • 10 g suchych drożdży instant
  • 50 g drobnego cukru
  • 250 g zimnego masła, pokrojonego w grubą kostkę

Nadzienie:
  • 1,5 szklanki porzeczek (u mnie mrożonych)
  • 2,5-3 łyżki cukru
  • 50 ml wody
  • 1,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej + 3 łyżeczki wody
  • 2 budynie waniliowe bez cukru
  • 750 ml zimnego mleka
  • 3 łyżki cukru 
 a także: białko jaja na glazurę, brązowy cukier do posypania

Przygotowanie:
Ciasto przygotować najlepiej wieczorem dnia poprzedzającego pieczenie. Zmiksować mleko z jajkiem. Dodać mąkę, drożdże, cukier, masło oraz szczyptę soli. Mieszać drewnianą łyżką, aż składniki zaczną się łączyć ze sobą, ale w cieście nadal pozostaną kawałki masła. Ciasto wyłożyć na posypaną mąką stolnicę i chwilę delikatnie powyrabiać. Rozwałkować na prostokąt i złożyć do środka dwa krótsze boki, aby spotkały się ze sobą na środku. Ponownie złożyć ciasto do środka. Podsypując mąką, ciasto rozwałkować i tak samo złożyć jeszcze dwa razy. Zawinąć w przeźroczystą folię i włożyć do lodówki na 4 godziny lub na całą noc.
Następnego dnia przygotować nadzienie: 
  • Porzeczkowe: porzeczki wsypać do garnka, dodać 50 ml wody, cukier i zagotować. Gotować na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu, około 3 minuty. Mąkę ziemniaczaną zmieszać z wodą, dodać do porzeczek, wymieszać i jeszcze chwilę pogotować do zgęstnienia. Przestudzić.
  • Budyniowe:  500 ml mleka zagotować z cukrem. Do pozostałej ilości mleka wsypać budynie i wymieszać. Gdy mleko z cukrem zacznie się gotować wlać mieszankę mleka i budyniu. Zmniejszyć ogień i jeszcze chwilę pogotować do zgęstnienia budyniu. Jest on nieco gęstszy od tradycyjnego. Przestudzić.
Ciasto podzielić na 4 części i kolejno rozwałkowywać na prostokątne placki o grubości pół centymetra. Wycinać mniejsze prostokąty, jedną połowę prostokąta ponacinać nożem w poprzek w 3 - 4 miejscach, na drugiej połowie ułożyć łyżkę stołową budyniu (ja to robiłam palcami, gdyż budyń jest gęsty, a chciałam równomiernie go rozłożyć) oraz sporą łyżeczkę nadzienia porzeczkowego. Złożyć na pół i lekko docisnąć boki. Ułożyć na wysmarowanej olejem blasze do pieczenia. Przykryć przeźroczystą folią i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Białko lekko ubić mikserem, i posmarować nim danisze, posypać brązowym cukrem. Piec w środkowej części piekarnika przez 20 - 25 minut na złoty kolor. Smacznego!

11 komentarzy:

  1. o matkoo, to są dopiero delicje!
    budyń, porzeczki... tak pięknie upchane w te bułeczki. jestem...zachwycona!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudne są i takie apetyczne :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale rozpustny wypiek! No i te porzeczki...

    OdpowiedzUsuń
  4. Zapraszamy do przyłączenia się do powstającej listy POLSKICH blogów kulinarnych: http://polskieblogikulinarne.blogspot.com/

    Pozdrawiamy:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękujemy za zaproszenie :) Chętnie skorzystamy :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Cudowne. Do tego ta porzeczka, taka egzotyczna o tej porze roku. dobrze, że mam zapas mrpżonej. Wykorzystam przepis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo dobry przepis. Podoba mi się. No i zdjęcia bardzo mi się podobają.

    OdpowiedzUsuń
  8. Mmmm pysznie wyglądają! Chętnie bym się poczęstowała jedną... ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Pysznosci! Az slinka leci na ich widok. Mam akurat w zamrazarce paczke czerwonych porzeczek. Chyba sie skusze :))

    OdpowiedzUsuń