niedziela, 30 stycznia 2011

SERNIK Z MUSEM MALINOWYM


"Przepis na obiecany SERNIK Z MUSEM MALINOWYM - pycha! Niestety, dziś już nie ma ani kawałeczka, nawet braciszek się nie załapał:) O czymś to świadczy... 
Sernik jest idealnie kremowy, z dodatkiem malin oraz czekolady smakuje wyśmienicie:)"


Czekoladowy spód Brownie:

  • 65 g ciemnej czekolady
  • 65 g miękkiego masła
  • 50 g drobnego cukru
  • 1 jajko
  • 40 g mąki

Masa serowa:

  • 500 g sera twarogowego zmielonego trzykrotnie razem z 50 g masła (lub 500 g twarogu sernikowego Piątnica - nie dodajemy już masła)
  • 500 g sera mascarpone *
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej (lub pszennej)
  • 1 i 1/2 szklanki cukru
  • 5 jajek
  • 80 ml (1/3 szklanki) śmietanki kremówki 36% lub 30%
  • 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

Mus malinowy:

  • 150 g malin + 2 łyżki cukru (poza sezonem na świeże maliny - około 15 łyżeczek konfitury malinowej)

Potrzebne też będą:

  • szczelna tortownica o średnicy 25 cm z odpinaną obręczą, wysmarowana masłem (jeśli nie mamy pewności co do szczelności tortownicy, smarujemy ją masłem, a samo dno bardzo małą jego ilością, na spód tortownicy kładziemy papier do pieczenia i wypuszczamy go na zewnątrz, zamykając ciasno obręcz). Wadą tego rozwiązania jest to, że papier może być ciężki do usunięcia spod upieczonego już sernika.
  • kilka kawałków grubej folii aluminiowej do zabezpieczenia formy od zewnątrz
  • duża i głęboka blacha do pieczenia, wypełniona wrząca wodą, do której włożymy tortownicę z sernikiem

* masę serową można w całości przygotować ze zmielonego twarogu (1 kg twarogu + 100 g masła) lub gotowego twarogu sernikowego Piątnicy. Nie polecam innych gotowych twarogów sernikowych, gdyż mogą być za wodniste i mus malinowy może się w nich zatopić. Ser musi być bardzo gęsty.


Przygotowanie:
Mus malinowy: Maliny dokładnie zmiksować, następnie przetrzeć przez sito bezpośrednio do miseczki. Ziarenka z sitka wyrzucić, a pozostały w miseczce mus wymieszać z cukrem.

Przygotować i odmierzyć składniki na czekoladowy spód oraz na masę serową. Zagotować wodę, w której piekł się będzie sernik. Przygotować tortownicę: dokładnie obwinąć dno i boki folią aluminiową, zabezpieczając sernik przed dostaniem się wody do środka.

Czekoladowy spód Brownie: Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Czekoladę połamać na kostki, roztopić, ostudzić (ma być lekko ciepła). Masło ucierać z cukrem aż będzie puszyste (około 7 minut). W innej miseczce ubić na pianę jajko. Połączyć wszystkie składniki delikatnie mieszając (szpatułką lub łyżką): najpierw utarte masło z ostudzoną czekoladą, następnie z przesianą mąką, a na koniec z ubitym jajkiem. Gładką masę przełożyć do formy, wyrównać powierzchnię i wstawić do piekarnika. Piec przez 6 minut (na wierzchu ma pojawić się skorupka), wyjąć z piekarnika. W międzyczasie zacząć przygotowywać masę serową.

Masa serowa: do misy miksera włożyć ser twarogowy razem z serem mascarpone i mąką. Ucierać mieszadłem miksera przez około 2 - 3 minuty na małych obrotach miksera, aż masa będzie gładka. Stopniowo dodawać cukier cały czas miksując na małych obrotach miksera (starając się nie napowietrzać masy). Wbijać kolejno jajka miksując wolno przez około 15 - 30 sekund po każdym dodanym jajku. Na koniec zmiksować ze śmietanką i ekstraktem z wanilii. Masę wylać (na początku wyłożyć łyżką) na podpieczony czekoladowy spód. Na wierzch wykładać po łyżeczce mus malinowy starając się rozprowadzić go, tzn. "kłaść" na powierzchni, a nie zanurzać go w masie serowej. Cieniutkim patyczkiem lub najlepiej wykałaczką zrobić kilkanaście ósemek w masie serowej, rozprowadzając mus malinowy po powierzchni i tworząc fantazyjne wzorki.

Tortownicę z sernikiem wstawić do większej formy do pieczenia, w którą wlać wrzącą wodę. Tortownica ma być zanurzona do połowy w wodzie. Całość wstawić do piekarnika i piec przez 15 minut w 175 stopniach. Następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec jeszcze przez 90 minut. Sernik należy studzić stopniowo: przez pierwsze 15 minut po wyłączeniu piekarnika pozostawić w zamkniętym piekarniku, przez następne 15 minut stopniowo uchylać drzwiczki. Po tym czasie wyjąć i całkowicie ostudzić, następnie zdjąć obręcz z tortownicy i wstawić sernik do lodówki (bez przykrycia) na minimum 8 godzin. Im sernik lepiej i dłużej schłodzony - tym lepiej. Kroić ostrym nożem zanurzanym na chwilę we wrzątku.



13 komentarzy:

flusso pisze...

Ojej jaki on musi być pyszny!!! Jeszcze z takim musem, bajka!

zauberi pisze...

wygląda na taki jakie lubię :) kremowy

Marta pisze...

Mniam, wcale się nie dziwię, że dziś nie ma już kawałeczka. Wygląda na barrrrrdzo kremowy!

aga pisze...

na pewno smakuje pysznie i mysle, ze nie poprzestalabym na jednym kawalku:)

Majana pisze...

Pysznie się prezentuje!:)

bryssska pisze...

wcale się nie dziwie że tak szybko zniknął wygląda zabójczo

Karmel-itka pisze...

ponętny...
sernik ma w sobie to "coś".
co przyciąga jak magnes.

Anonimowy pisze...

Przepis żywcem zerżnięty z "Kwestiasmaku.com"

Justin&Dorothy pisze...

Opublikowałyśmy PANA KOMENTARZ PANIE/PANI ANONIMOWY/WA , gdyż nie jest zabronione publikowanie przepisów już pieczonych, jeżeli jest podane źródło przepisu... A my JE podałyśmy i nie padło sformułowanie, że jest to przepis autorski:) Gorąco pozdrawiamy!

NATUSKA pisze...

Chcialam zapytac bo ja chcialabym ipiec ten sernik na blaszce o wymiarach 25x40cm wiec czy bede musiala zwiekszyc skladniki na mase serowa i spod? jelsi tak to o ile? bo w tym przepisie potrzeba 1kg sera to czy ja bede musiala dac 2kg? a czy smietanka ma byc najpierw ubita czy mam ja dodac do sera w postaci plynnej? i czy musze piec w kapieli wodnej czy moge normalnie? czekam na wiadomosc. pozdrawiam

Justin&Dorothy pisze...

Natuska: Śmietanka ma być płynna nie ubita, możesz piec sernik normalnie :). Jeśli chodzi o proporcje możesz dać 1,5 kg sera i spód też możesz zrobić z "półtorej" porcji :) Pozdrawiam!

NATUSKA pisze...

czy zamiast maki pszennej moge dodac budyn w proszku do masy serowej?

Justin&Dorothy pisze...

Tak, oczywiście:) Pozdrawiamy!