Strony

poniedziałek, 30 kwietnia 2012

SZARLOTKA Z HERBATNIKAMI I KISIELEM


 "Co prawda szarlotka zawsze kojarzy mi się z późną jesienią... jednak od bardzo dawna nie robiliśmy w domu szarlotki. Do tego w naszej spiżarni mamy jeszcze wiele słoików z jabłkami, które zużyłam właśnie do tego ciasta. 

Dobrym i wygodnym sposobem jest obranie jabłek ze skórki, zetrzeć na tarce o dużych oczkach i włożyć do dużego słoika. Następnie za pasteryzować i gotowe... :). Zimą mamy jabłuszka z naszego sadu :).
Powracając do wypieku, szarlotka zniknęła w 2 dni. Jest pyszna, ja oczywiście nie żałowałam i dałam więcej jabłek :)."


Składniki na ciasto:
3 szklanki mąki
1 kostka masła (200 g)
3/4 szklanki cukru
2 pełne łyżeczki proszku do pieczenia
4 jajka

Składniki na masę jabłkową:
1.5 kg jabłek
kisiel cytrynowy (lub inny ulubiony)

Dodatkowo:
100 g herbatników
4-5 łyżek mleka

Wykonanie:
Piekarnik nagrzać do 180oC. Pokruszyć ciastka (wrzucić je do woreczka i potłuc za pomocą tłuczka do mięsa) lub zmiksować blenderem i odłożyć na bok.
Do miski przesiać mąkę razem z proszkiem do pieczenia, następnie dodać cukier, masło, jajka i wszystko wyrobić ręką na gładką masę. Ciasto podzielić na 2 porcje.
Przygotować formę (o wymiarach 25 x 35 cm). Spód i boku wysmarować masłem i obsypać bułką tartę. Następnie rozłożyć równo połowę ciasta na spód - ciasto może się lekko lepić, dlatego pomoże nam maczanie dłoni w mące. Włożyć formę do nagrzanego piekarnika i podpiec około 15 minut.
W tym czasie przygotować jabłka. Owoce umyć, osuszyć, obrać ze skórki, zetrzeć na tartce o dużych oczkach, odcisnąć nadmiar soku, dodać kisiel i dokładnie wymieszać (można również użyć startych jabłek ze słoika, ja takie użyłam). 
Na podpieczony spód wysypać połowę pokruszonych ciasteczek, następnie wyłożyć jabłka, posypać masę owocową resztą ciasteczek. Resztę ciasta połączyć z 4-5 łyżkami mleka, tak aby miało wygląd lanego ciasta i wylać na wierzch, wyrównać powierzchnię i piec dodatkowe 30-35 minut do złotego koloru.
Po lekkim wystudzeniu posypać cukrem pudrem i zajadać się pyszną szarlotką :).


Źródło: Szarlotka z herbatnikami i kisielem

sobota, 28 kwietnia 2012

PRZYSMAK JOGURTOWY Z TRUSKAWKAMI


"Ciepły długi weekend rozpoczynamy od lekkiego deseru z jogurtem i truskawkami. W sam raz na upalne dni.  Dziś nareszcie można było troszeczkę się opalić :P.
Do galaretki użyłam jeszcze mrożonych truskawek, ale już niebawem sezon więc będziecie mogli użyć świeżych :). 
Deser jest bardzo szybki w przygotowaniu, nie za słodki, orzeźwiający.... Jak dla mnie bomba! :)"


Składniki:

  • 180g ciastek Digestive (lub herbatniki)
  • 70g masła
  Masa Jogurtowa:
  • 750ml jogurtu naturalnego
  • 200g serka kremowego 
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 5 łyżek cukru pudru
  • 20g żelatyny
Galaretka truskawkowa:
  • ok. 1/2 kg truskawek (użyłam mrożonych)
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 10g żelatyny


Wykonanie:

Ciasteczka Digestive drobno pokruszyć (wrzucić je do woreczka i potłuc za pomocą tłuczka do mięsa). Masło roztopić w małym garnuszku a następnie dodać do ciastek. Dokładnie wymieszać. Powstałą mieszaniną wyłożyć dno tortownicy (23cm), odstawić do lodówki do zastygnięcia. 
Żelatynę wsypać do kubeczka, zalać kilkoma łyżkami wody, wymieszać i odstawić. Jogurt wlać do dużej miski, dodać serek kremowy i cukier waniliowy i miksować kilka minut. Następnie, ciągle mieszając, dodawać cukier puder. Namoczoną żelatynę zalać gorącą wodą (ok. 1/3 kubka), wymieszać do całkowitego rozpuszczenia, dodawać po jednej łyżce do masy jogurtowej jednocześnie ją miksując. Masę wlać na spód ciasteczkowy i odstawić do lodówki do czasu stężenia. 
Żelatynę przeznaczoną na owocową galaretkę zalać kilkoma łyżeczkami wody, wymieszać i odstawić. Truskawki umyć, odszypułkować (ja użyłam mrożonych). Wrzucić do garnka zasypać cukrem waniliowym i cukrem pudrem, wymieszać i podgrzewać na niewielkim ogniu do czasu, aż owoce zaczną puszczać sok. Następnie zmiksować je za pomocą blendera, przetrzeć przez sitko, aby mus był aksamitnie gładki. Żelatynę zalać niewielką ilością gorącej wody, rozpuścić i wymieszać z musem. Ostudzoną 'galaretkę' owocową wylać na stężałą masę jogurtową. Odstawić do lodówki do kompletnego stężenia.



sobota, 21 kwietnia 2012

TARTALETKI Z KREMEM TRUSKAWKOWYM - NAJLEPSZE PRZEPISY POLSKICH BLOGERÓW


Kochani!

Jesteśmy bardzo szczęśliwe i dumne z tego, że nasz przepis na Tartaletki z Kremem Truskawkowym został wyróżniony. Znajdziecie go w najnowszej książce "Najlepsze Przepisy Polskich Blogerów". 
Właśnie wczoraj dotarła przesyłka z książkami :) Niestety aktualnie jestem na studiach, a moja siostra w Irlandii :). 
Więc dziś szybko pobiegłam do Empiku, aby zobaczyć co ciekawego można znaleźć w książce.
Bardzo spodobało mi się to, że mimo iż Kuchnia Polska kojarzy nam się z kotletem schabowym, bigosem to w tej książce znajdziecie Kuchnię Polską w nowym wymiarze :). 

 Justin&Dorothy

Zdjęcie naszego przepisu z książki "Najlepsze Przepisy Polskich Blogerów":



środa, 18 kwietnia 2012

BUŁECZKI "KAJZERKI"


"Co prawda nie wyszły mi tak idealnie jak sklepowe, ale było warto je zrobić. Zniknęły w momencie :P 
Są bardzo pożywne, dużo smaczniejsze jak te kupione w sklepie :).
 Jedną kajzerką można się bardzo najeść :P Polecam!"


Składniki na 8 dużych bułeczek:
  • 3 szklanki mąki
  • 3/4 szklanki letniej wody (dodałam więcej wody)
  • 1 1/2 łyżeczki drożdży instant (użyłam 15 gram świeżych)
  • 1 1/2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 jajko
  • 2 łyżki masła stopionego schłodzonego
Wykonanie:
Wszystkie składniki wymieszać w misce, wyrobić aż ciasto będzie odstawać od ścianek miski. Od tego momentu wyrabiać przez 5 minut, zostawić aby odpoczęło na około 10 minut, potem jeszcze wyrobić przez chwile, około 5 minut. Ciasto powinno być prężne - o wyglądzie, konsystencji i lepkości plasteliny. Przełożyć do lekko posmarowanej oliwa miski i zostawić do wyrośnięcia na godzinę.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 8 części, z każdej uformować kulkę, lekko spłaszczyć, ułożyć na blasze, przykryć i zostawić do wyrośnięcia na 45 minut, nie dłużej bo się bardzo napusza i stracą konsystencje kajzerek.
Piec w nagrzanym do 225°C piekarniku przez 15-17 minut.


źródło: Bułeczki

niedziela, 15 kwietnia 2012

SERNIK TIRAMISU


"Cudowny sernik !! Czekałam bardzo długo na tak dobry serniczek :).
Kremowy, nie jest zbyt słodki, biszkopty dzięki żelatynie nie są zbytnio nasączone. 
Gorąco polecam ten przepis ! :)"

Spód:
65 g ciemnej czekolady
• 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej w proszku
• 1 łyżka likieru Amaretto*
65 g miękkiego masła
• 50 g drobnego cukru
• 1 jajko
• 40 g mąki
14 - 16 podłużnych biszkoptów

do nasączenia biszkoptów:
• 2 płaskie łyżeczki żelatyny w proszku
• 50 ml wody
• 2 łyżki kawy rozpuszczalnej w proszku
• 2 łyżki likieru Amaretto

Masa serowa:
• 750 g sera śmietankowego zmielonego trzykrotnie na serniki
• 250 g sera mascarpone
• 1 i 1/2 szklanki drobnego cukru (ja dałam 1 szklankę)
• 3 łyżki mąki ziemniaczanej
• 5 jajek
• 1/2 szklanki śmietanki kremowej 30% lub 36%
• 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
• 2 łyżki likieru Amaretto

Wierzch:
300 g gęstej, kwaśnej śmietany 18%
• 3 płaskie łyżki drobnego cukru
• 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej w proszku
• 2 łyżki likieru Amaretto

* likier Amaretto można zastąpić brandy lub whisky
Tortownica o średnicy 23 - 25 cm z odpinaną obręczą wysmarowana masłem

Przygotowanie

Spód: Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Czekoladę połamać na kostki, roztopić, ostudzić (ma być lekko ciepła). Kawę rozpuścić w gorącym likierze Amaretto, ostudzić. Miękkie masło ucierać z cukrem przez około 7 minut, aż będzie puszyste. W innej miseczce ubijać jajko przez 7 minut. Na zmniejszonych obrotach miksera połączyć utarte masło z ostudzoną czekoladą, następnie z przesianą mąką, a na koniec z ubitym jajkiem oraz rozpuszczoną kawą. Gładką masę przełożyć do przygotowanej formy, wyrównać powierzchnię i ułożyć biszkopty, wciskając je do połowy w masę. Wstawić do piekarnika, piec przez 8 minut. Po wyjęciu z piekarnika odczekać aby spód zastygł.  

Nasączenie biszkoptów: Żelatynę zalać 1 łyżką chłodnej wody i odstawić na 5 minut. W rondelku zagotować wodę (50 ml) i rozpuścić w niej kawę, zdjąć z ognia, dodać żelatynę i mieszać aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Wymieszać z likierem, ostudzić i odczekać około 15 minut, aż troszkę zgęstnieje (można wstawić w chłodne miejsce lub w międzyczasie przygotować masę serową). Nasączyć biszkopty (dzięki żelatynie nie przemoczy ona całych biszkoptów, stworzy tylko zewnętrzną powłokę).

Masa serowa: Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Do misy miksera włożyć ser twarogowy razem z serem mascarpone i mąką. Ucierać mieszadłem miksera przez około 2 - 3 minuty na średnich lub niskich obrotach miksera, aż masa będzie gładka. Stopniowo dodawać cukier, cały czas miksując na małych obrotach miksera (starając się nie napowietrzać masy przez zbyt szybkie miksowanie). Wbijać kolejno jajka miksując przez około 30 sekund po każdym dodanym jajku. Na koniec zmiksować ze śmietanką, ekstraktem z wanilii i likierem Amaretto. Masę delikatnie wylać na spód, wyrównać powierzchnię i ustawić na kratce piekarnika w środkowej jego części. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec przez kolejne 90 minut, do czasu aż masa serowa się zetnie (środek może pozostać nieco luźniejszy).
Wierzch:
Gęstą śmietanę wymieszać z cukrem. Kawę rozpuścić w gorącym likierze Amaretto i ostudzić. Pozostawić około 2 łyżeczki kawy do zrobienia wzorków, resztę wymieszać ze śmietaną. Sernik wyjąć z piekarnika i rozprowadzić na nim śmietanę równą warstwą, nałożyć łyżeczką odłożoną kawę i rozsmarować ją na powierzchni śmietany tworząc fantazyjny wzór. Wstawić z powrotem do piekarnika na 15 minut. Sernik wyjąć z piekarnika i ustawić na kratce, ostudzić. Gdy będzie całkowicie zimny, zdjąć obręcz i wstawić do lodówki na całą noc.


Uwagi o serze:
W zależności od tego jakiego użyjemy sera, jaką będzie miał konsystencję, gęstość i zawartość tłuszczu, taki otrzymamy sernik. Im ser będzie bardziej zwarty i tłusty, tym sernik będzie miał bardziej gęstą, „twarogową” konsystencję i będzie lepszy, smaczniejszy. Sernik z rzadszego i chudszego sera będzie miał bardziej „piankową” konsystencję, lżejszą i deserową, będzie też potrzebował dłuższego czasu pieczenia. Ewentualnie do takiego chudego sera można np. dodać w proporcjach pół na pół sera mascarpone.
Do tego sernika można użyć klasycznego twarogu tłustego (takiego kupionego na wagę), zmielonego dwu lub trzykrotnie w maszynce do mięsa lub utartego w makutrze. Trzeba tylko nadać mu smak i konsystencję sera śmietankowego. Należy więc zmielić go razem ze 100 g masła. Jeśli twaróg jest bardzo suchy i nieśmietankowy można wymieszać go z gęstą śmietaną 18% lub 30% (maksymalnie 200 g, ilość zależy od tego jak suchy i zbity jest twaróg).
Dobre są też twarożki śmietankowe półtłuste „w kostkach” po 250 g lub też wszelkiego rodzaju twarożki „babuni” również paczkowane np. w opakowaniach foliowych, okrągłych. Trzeba je koniecznie zmielić w maszynce do mięsa bo mają grudkowatą konsystencję. Dobrze jest patrzeć na zawartość tłuszczu w serach, im więcej tym lepiej. 4% tłuszczu to zdecydowanie za mało na dobry sernik. Dlatego można dodać do nich np. ser mascarpone. 

Źródło: Sernik Tiramisu 

czwartek, 12 kwietnia 2012

CIASTECZKA MAŚLANO-KOKOSOWE


"W drugi dzień świąt mama obchodziła swoje imieniny, było bardzo dużo gości..... :). Na stole pojawiły się ciasteczka maślano-kokosowe. 
Obawiałam się że zostaną (było ich sporo :P), a tu niespodzianka nie zostało nawet jedno.. :)
Wszystkim bardzo smakowały. Są mięciutkie, niezbyt słodkie. Przepis na ciasto zaczerpnęłam z naszych wcześniejszych ciasteczek pomarańczowych, które były przepyszne. Polecam!"


Składniki na ciasteczka:

  • 170 g masła
  • 90 g cukru
  • 1 duże jajko
  • 1 łyżka miodu
  • 300 g mąki pszennej*
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 laska wanilii
  • 15g cukru waniliowego
  • 4 łyżki wiórek kokosu 

Budyń:
  • 1 budyń waniliowy z cukrem
  • 6 łyżek wiórek kokosu
  • 0,4 l mleka

Wykonanie:

Masło ucieramy z cukrem, by masa była jasna i lekka. Dodajemy miód, jajko, ziarenka wanilii i znów ucieramy do wymieszania składników.
W drugiej misce mieszamy mąkę, wiórki kokosu oraz sodę. Dodajemy suche składniki do masy i mieszamy, by powstała jednolita masa. Ciasto wkładamy na ok.: 30 minut do lodówki.
Ciasto dzielimy na kulki wielkości małego orzecha włoskiego. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach ok.: 5 cm. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i pieczemy 9 - 11 minut, by ciastka były zrumienione, ale miękkie. Studzimy i smarujemy budyniem kokosowym.
Budyń: 2/3 mleka doprowadzamy do wrzenia, a do reszty wsypujemy budyń. Do gotującego się mleka wlewamy wymieszany budyń z mlekiem oraz wiórki. Całość mieszamy do zgęstnienia. 
Gotowym budyniem przekładamy ciasteczka. Moje ciasteczka obtoczyłam jeszcze dodatkowo w wiórkach kokosowych.  
 

niedziela, 8 kwietnia 2012

SERNIK Z WIŚNIAMI I MIGDAŁOWĄ KRUSZONKĄ


"Parę miesięcy temu mama podarowała mi słoik pasteryzowanych wiśni z cukrem. Podczas przedświątecznych porządków natknęłam się na niego no i tym sposobem postanowiłam, że na wielkanocnym stole zagości właśnie sernik z wiśniami. Jak smakuje? Według mnie obłędnie...  Mój Ł:* stwierdził, że to najlepszy sernik jaki jadł:). Coś w tym chyba jest, skoro w foremce pozostało tylko kilka kawałeczków, a Wielka Niedziela  dopiero się rozpoczęła...:)

P.S. Radosnych Świąt Wielkanocnych siostrzyczko, ucałuj wszystkich ode mnie... Tęsknię...:*

Składniki na spód (forma o wymiarach ...) :
  • 1,5 szklanki mąki (ja dałam pół na pół: mąkę pszenną i pełnoziarnistą)
  • pół kostki masła (125g)
  • 1,5 łyżki cukru pudru 
  • 2 żółtka
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Wszystkie składniki zagnieść. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód formy rozłożyć równomiernie ciasto. Po nakłuwać widelcem i piec w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 10 minut.

Składniki na masę serową:
  • 1,5 kg twarogu tłustego lub półtłustego, niekwaśnego, zmielonego dwukrotnie - u mnie "President"
  • 3 łyżki proszku śmietankowego proszku budyniowego bez cukru
  • pół kostki miękkiego masła (125g)
  • 5 jajek
  • 1 szklanka cukru (można dodać więcej)
  • 1 cukier waniliowy (32 g)
Całe jaja utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym. Dodać masło, proszek budyniowy oraz porcjami ser, dalej ucierając na gładką masę. Formę z podpieczonym spodem wyjąć z piekarnika, rozłożyć na niej równomiernie ser i piec w temperaturze 180 stopni przez 45 minut. Ja dodatkowo przykryłam od góry sernik papierem do pieczenia, dzięki temu góra nie była przypieczona lecz bialutka. 

Ponadto:
  • 2 x kisiel wiśniowy bez cukru
  • 1 szklanka drylowanych wiśni z zalewy (można dać więcej)
  • 3 - 4 łyżki cukru
  • woda + zalewa z wiśni = 1l
Wiśnie z zalewą przełożyć do garnka, dodać wodę tak, aby w garnku było 800 ml płynu. Dodać cukier i zagotować. W osobnym naczyniu w 200 ml wody rozpuścić dwa kisiele wiśniowe. Gdy wiśnie zaczną się gotować walać do nich mieszkankę  i na małym ogniu mieszać, aż kisiel się zagotuje i zgęstnieje, odstawić do wystudzenia. Masa nie musi być całkiem zimna. 

Po 45 minutach wyjąć sernik z piekarnika i rozłożyć masę wiśniową. Wierzch posypać uprzednio przygotowaną kruszonką i piec jeszcze 15 minut, aż kruszonka będzie miała złocisty kolor.

Kruszonka:
  • 0,5 szklanki mąki
  • 30 g masła
  • 2 - 3 łyżki cukru
  • łyżka cukru waniliowego
  • 100 g płatków migdałowych
Mąkę wymieszać z cukrem, dodać masło i posiekać, aż masło zmieni się w małe grudki, tak aby postała kruszonka. Na końcu dosypać migdały i delikatnie wymieszać.

Smacznego!

sobota, 7 kwietnia 2012

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE


Wszystkim Czytelnikom bloga "Domowe Wypieki" życzymy radosnych, zdrowych Świąt Wielkanocnych. Spędzonych w gronie rodzinnym, mnóstwo wiosennego optymizmu no i oczywiście samych wspaniałych słodkości na Wielkanocnym stole.

Wesołego Alleluja !!!

życzą: Justyna i Dorota

 




piątek, 6 kwietnia 2012

CIASTECZKA KAWOWO-KAKAOWE Z NUTĄ POMARAŃCZY



"Na zbliżające się święta upiekłam ciasteczka kawowo-kakaowe z nutą pomarańczy. Są kruche, posypane po bokach brązowym cukrem. Są proste w wykonaniu i pyszne ! :)"

Składniki na ok. 45 ciasteczek
  • 210 g mąki
  • 75 g gorzkiego kakao
  • 1 płaska łyżka kawy rozpuszczalnej
  • 3/4 łyżki kawy zmielonej
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 170 g miękkiego masła
  • 100 g cukru (więcej, jeśli lubicie słodsze wypieki) 
  • 1 jajko
  • 1,5 łyżeczki naturalnego ekstraktu z wanilii
  • otarta skórka z 1 pomarańczy
+ cukier do obtoczenia

Wykonanie:
 
Mąkę, kakao, sól, kawę i cynamon wymieszać.Masło utrzeć z cukrem do białości (przez ok. 3 minuty). Dodać jajko, ekstrakt waniliowy i skórkę z pomarańczy a następnie dalej mieszając (na mniejszych obrotach) partiami dodawać mąkę. Ciasto przełożyć na papier do pieczenia (jest ono bardzo miękkie) i uformować rulonik o średnicy ok. 5 cm. Zawinąć go w papier (lub folię) i włożyć do lodówki na minimum godzinę.
Piekarnik rozgrzać do 180°. Ciasto wyciągnąć z lodówki, ściągnąć papier i pozostawić na blacie na ok. 5 minut (jeśli ciasto spędziło w lodówce całą noc i jest mocno twarde – kilka minut dłużej). Obtoczyć ciasto w cukrze i pokroić na plastry o grubości 5-6 mm. Ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec ok. 9-10 minut (ciasteczka nadal mają być lekko miękkie gdy wyciągamy je z piekarnika). Wystudzić na kratce. Przechowywać w puszce.

Źródło: Ciasteczka

ekspresy do kawy poznań

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

CIASTECZKA MARSHMALLOW W CIEMNEJ CZEKOLADZIE


"Bajeczne ciasteczka z delikatną pianką w polewie czekoladowej..... Szybko znikają z talerza, po prostu nie da się im nie oprzeć :) "


 Na ciasteczka:
  • 375g pszennej mąki
  • 112,5g cukru
  • 1/2łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 170g masła
  • 3 jaja, roztrzepane

Wymieszać suche składniki. Dodać masło, zmiksować do piaskowej konsystencji. Dodać jajka i wymieszać aż wszystko dobrze się połączy. Uformować z ciasta kulę, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 1godz. do max. 3dni.
Odwinąć z foli, rozwałkować na blacie obsypanym mąką. Powykrajać ciastka, max. 0,2cm grubości, średnica obojętna.
Piec w 175min. ok. 10min., aż ciastka lekko się przyrumienią. Ostudzić.
 

Marshmallows:
  • 60ml wody
  • 60ml syropu kukurydzianego*
  • 170g cukru
  • 1łyżka żelatyny w proszku
  • 2łyżki zimnej wody
  • 2 białka, temp. pokojowa
  • 1/2 torebki cukru waniliowego

W średnik garnku umieścić cukier, wodę i syrop. Zagotować, zmniejszyć gaz do minimum, przykryć pokrywką i gotować tak przez 3min. Zdjąć przykrywkę i dalej gotować aż do uzyskania struktury "soft ball"**. Zdjąć z gazu.
Wymieszać żelatynę z wodą i dodać do ciepłego syropu. Wymieszać.
Ubiać białka na puszystą masę, wlać ciepły syrop.
Dodać cukier waniliowy i dalej ubijać aż masa stanie się gęsta, sztywna i błyszcząca, a pod zębami nie będzie nam zgrzytać cukier:) Przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką o śr. ok. 1cm.

Czekoladową glazura:
  • 400g czekolady
  • 2łyżki oleju

Połamaną czekoladą z olejem włożyć do miski i roztopić na parze.

Połączenie:
Na każde ciasteczko wycisnąć "kulkę" piany. Ochłodzić ok. 1,5-2godz.
Maczać ciasteczka w rozpuszczonej, ciepłej czekoladzie.
Kłaść na kratce lub deseczce i włożyć do lodówki na ok. 1-2godz., żeby czekolada zastygła.

*  można syrop kukurydziany zastąpić syropem zrobionym w taki sposób:

  • 2szklanki cukru
  • 3/4 szkl. wody
  • 1/4 łyżeczki cytryny
  • szczypta soli
Włożyć wszystkie składniki do garnka, zagotować. Zmniejszyć gaz do minimum, przykryć garnek przykrywką i gotować tak przez 3min.
Odkryć garnek i gotować do uzyskania struktury "soft ball"**. Często mieszać.



** struktura "soft ball", oznacza, że jeśli nabierzemy łyżką odrobię gotującego się syropu i spuścimy go do szklanki z bardzo zimną wodą, to będziemy mogli uformować w wodzie małe kuleczki z tego syropu, a wykładając rękę z wody, kuleczka rozpłaszczy nam się.


Źródło: Ciasteczka Marshmallow 

niedziela, 1 kwietnia 2012

CZEKOLADOWA TARTA Z KARMELIZOWANYMI BANANAMI



"Dziś rano pogoda mnie totalnie zaskoczyła, padał śnieg i było bardzo zimno.... Na poprawę humoru zrobiłam tartę mocno czekoladową. Smak czekolady i nutelli przełamują karmelizowane banany oraz banany posmarowane dżemem. 
Tarta jest idealna jeśli chodzi o słodkość, a spód jest bardzo kruchy.
Mimo, że mama nie jest zwolenniczką tart jednak tym wypiekiem zdołałam ją przekonać. Bardzo jej smakowało. Gorąco Polecam!!"

Spód Czekoladowy:
  • 1 1/4 szklanki mąki pszennej
  • 1/4 szklanki niesłodzonego kakao w proszku
  • 1/4 szklanki cukru pudru
  • 9 łyżek masła
  • 1 żółtko
Karmelizowane Banany:
  • 1 dojrzały banan
  • Świeży sok z cytryny
  • 1 1/2 łyżki masła
  • 3 1/2 łyżki cukru
Czekoladowe Ganache:
  • 200g gorzkiej czekolady drobno posiekanej
  • 1 szklanki śmietany 30%
  • 4 łyżki masła
Wierzch bananowy:
  • 1/2 szklanki dżemu morelowego,
  • 2-3 dojrzałe banany
  • świeży sok z cytryny
 Dodatkowo: 2/3 szklanki nutelli


Wykonanie:
Mąkę, cukier, kakao połączyć z masłem i żółtkiem. Dobrze wyrobione ciasto kruche włożyć do lodówki na 30 minut. Po tym czasie rozwałkować ciasto i wyłożyć na formę do tarty o wymiarach 23 cm. 
Wyrównać, po nakłuwać widelcem. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, a następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być też fasola, ryż). Tak przygotowane ciasto wstępnie piec w temperaturze 200ºC przez 15 minut. Następnie papier usunąć, piec 25 minut, do lekkiego zbrązowienia spodu. Wyjąć spód i ostudzić.
Następnie spód posmarować nutellą. Całość wstawić do lodówki na godzinę.

Karmelizowane banany: Banany pokroić na plastry i wrzucić do soku z cytryny, aby zapobiec czernieniu banana. Umieść na patelni masło. Kiedy stopnieje i zaczynają robić się na powierzchni masła bańki dodawać banany. Następnie posypać je cukrem  i gotować nadal, obracając, aż będą złociste i karmel pokryje je z obu stron. Banany wylewamy na ręcznik papierowy lub pergamin i "poklepujemy je delikatnie" z dwóch stron, aby odsączyć nadmiar masła. Schłodzić do temperatury pokojowej
Ganache:
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Śmietanę doprowadzić do wrzenia a, następnie wlewać do czekolady. Całość dokładnie wymieszać, kiedy śmietanka dobrze się połączy z czekoladą należy dodać masło.  
Na schłodzony spód tarty ułożyć karmelizowane banany, a następnie zalać ciepłym ganache. Całość włożyć do lodówki na 2 godziny, aż krem czekoladowy stężeje.
Na wierzch tarty układamy banany pokrojone w plasterki, skropione sokiem z cytryny. Banany smarujemy gorącym dżemem morelowym. Całość wstawiamy do lodówki na kilka godzin. 

Źródło: Banana Tart