Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kuchnia Francuska. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kuchnia Francuska. Pokaż wszystkie posty

sobota, 9 marca 2013

BUŁKA MAŚLANA - "BRIOCHE"


Jedna z lepszych bułek maślanych, o ile nie najlepsza jaką do tej pory jadłam. Bardzo maślana, słodka. 
Jest tak dobra, że najlepiej smakowała mi bez żadnych dodatków z kubkiem kakao :).

Justyna


Składniki:
• 20 g świeżych drożdży (7 g suchych drożdży instant)
• 100 ml ciepłego mleka
• 375 g mąki tortowej
• 50 g cukru pudru
• 1 łyżeczka soli morskiej
• 3 jajka + 1 roztrzepane jajko
• 175 g bardzo miękkiego masła

Wykonanie:


Drożdże pokruszyć do kubka, dodać ciepłe mleko, 1 łyżeczkę cukru pudru i 2 łyżki mąki. Wymieszać i odstawić na 10 minut do wyrośnięcia.
Zmieszać mąkę z cukrem pudrem i solą, dodać drożdże z mlekiem, zacząć miksować. Wbić 3 jajka i miksować mieszadłem przez 5 minut (lub wyrabiać ręką - 8 minut). Dodać miękkie masło i miksować kolejne 5 minut (ręką - 10 minut).
Ciasto przełożyć do lekko wysmarowanej olejem plastikowej miski i wstawić do lodówki na całą noc. Formę 32 x 8 cm wysmarować olejem (można też użyć dwóch mniejszych keksówek). Ciasto pokroić nożem na 16 równych części, uformować kuleczki i wkładać je do formy. Pozostawić do wyrośnięcia na 3 godziny. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Wyrośnięte ciasto posmarować roztrzepanym jajkiem i wstawić do piekarnika. Piec przez 30 minut na złoty kolor (mniej więcej w połowie pieczenia, gdyby wierzch był już odpowiednio mocno zrumieniony, położyć na nim kawałek folii aluminiowej i piec dalej). Studzić przez 10 minut w foremce, później wyjąć na metalową kratkę.



Źródło: Brioche

mitsubishi poznań

czwartek, 11 sierpnia 2011

BAGIETKI


"Nic nie symbolizuje Francji, lepiej od chleba. Szczególnie jeśli chodzi o długie, cienkie bagietki. 
Idealne na poranne śniadanie. Ważne jest, aby ciasto nie było zbyt zbite (moje troszkę takie było :)), jeśli jest należy dodać wody. 
Ciasto na bagietki robi się bardzo łatwo wystarczy tylko poczekać aż wyrośnie, upiec i można się zajadać :D.
Bagietki są miękkie w środku, a na zewnątrz mają chrupiące skorupkę. Polecam! "


Składniki na 2 duże bagietki:

  • 1 opakowanie suchych drożdży (około 2 1 / 4 łyżeczki)
  • 1 szklanka gorącej wody
  • 2 1/2 szklanki mąki
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 / 4 szklanki wody

Wykonanie:

Rozpuścić drożdże w ciepłej wodzie w dużej misce i pozostawić 5 minut. Następnie wymieszać z mąką i solą Wyłożyć ciasto na posypaną mąką powierzchnię. Wyrobić aż będzie gładkie i elastyczne (jeśli ciasto jest zbite, należy dolać wody). Umieścić ciasto w dużej misce. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. Podzielić ciasto na pół, z każdej połówki formować bagietki. Ułożyć je na blaszce do pieczenia, przykryć i pozostawić na 30 minut. Następnie każdą bagietkę naciąć. Na drugiej blaszce do pieczenia wylać 1/2 szklanki wody wstawić na dno piekarnika (pod wpływem pary skórka będzie twarda).   Piec w temp. 230 ° C przez 20 minut. Ostudzić na kratce.

Źródło: Bagietki

wtorek, 15 lutego 2011

DROŻDŻÓWKI FRANCUSKIE z marmoladą i budyniem



"Po zrobieniu Croissantów, które zniknęły w mgnieniu oka :). 
Postanowiłyśmy zrobić, drożdżówki z budyniem i marmoladą z ciasta które nam zostało. Są rewelacyjne!!  W żadnym sklepie nie kupicie tak pysznych drożdżóweczek, dlatego musicie je zrobić sami w domu :) 
Polecamy!!"


Składniki na ok. 20 drożdżówek:

Połowa ciasta francuskiego z tego przepisu.
  • 0,4 litra mleka
  • 1 budyń śmietankowy lub waniliowy
  • marmolada wieloowocowa (twarda)
  • 1 jajko (do posmarowania drożdżówek)
 
Wykonanie:
Ciasto rozwałkować i pokroić na kwadraty o boku 10cm.  Nadzienie (budyń i marmoladę)  nałożyć w rogu kwadratu i zlepić w trójkąt. Gdy drożdżówki mają już pożądany kształt, nacinamy je z wierzchu. W ten sposób ciasto będzie bardziej puszyste. Układamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, odstawiamy na ok. 45 minut do wyrośnięcia. Piec w temp. 220 stopni przez 15 minut. Przed włożeniem do piekarnika drożdżówki smarujemy z wierzchu wymieszanym jajkiem.

sobota, 12 lutego 2011

CROISSANTS II


"Najlepsze CROISSANTY,  jakie robiłyśmy i jadłyśmy do tej pory!  Z "nutellą" smakują wyśmienicie! Ciasta z tego przepisu wychodzi dość sporo, więc  połowę możecie zamrozić.  Ciasto jest czasochłonne, ale naprawdę warto poświęcić swój czas, by móc zachwycać się prawdziwymi, domowymi rogalikami:)".
Na zaczyn:
  • 100 g mąki, 
  • 55 ml mleka, schłodzonego
  • 5 g świeżych drożdży
  • 5 g brązowego cukru, schłodzonego
  • 2,5 g soli, schłodzonej 
  • 20 g miękkiego masła

Na ciasto:
  • 935 g mąki, 
  • 550 ml mleka, schłodzonego
  • 60 g brązowego cukru, schłodzonego
  • 15 g soli, schłodzonej
  • 35 g świeżych drożdży 
  • 500 g masła, do „laminacji”
Do croissantów:
  • 100 ml mleka
  • 1 jajko 
  • szczypta soli
  • 1 mały słoiczek nutelli
Przygotuj zaczyn: w miseczce wymieszaj wszystkie składniki zaczynu. Powyrabiaj ok 3 minut na wolnych obrotach, aż uzyskasz elastyczne ciasto. Przełóż do miseczki, przykryj folia spożywczą i odstaw na 2 godziny „do odpoczęcia” w temperaturze pokojowej. Potem przełóż ciasto do lodówki i schładzaj przez całą noc.
Przygotuj ciasto: Do dzieży robota kuchennego wsyp wszystkie składniki ciasta (poza masłem) oraz zaczyn. Mieszaj, a potem wyrabiaj przez ok. 3 minut na małych, potem 2 minuty na wyższych obrotach). Ciasto po wyrobieniu powinno być elastyczne i lśniące. Przełóż ciasto do foliowej torebki i odłóż do wyrośnięcia w lodówce na 2-3 godziny lub na całą noc

Laminacja: Wyjmij masło z lodówki – najlepiej będzie ci się pracować z masłem zimnym, ale jednak dającym się kształtować. Potnij masło na plastry o grubości 1 cm. Rozwałkuj między arkuszami pergaminu tak, by otrzymać kwadrat o boku 20 cm.
Wyjmij z lodówki ciasto, rozwałkuj na prostokąt o wymiarach 20×40 cm. Ułóż masło na środku ciasta, a następnie nakryj wystającymi kawałkami ciasta – tak, jakbyś chciał zapakować masło w ciasto. Zlep ciasto nad masłem i rozwałkuj na prostokąt o wymiarach 20 na 90 cm. Chwytając za krótszy bok, załóż 1/3 ciasta do środka. Powtórz to samo z drugim końcem ciasta (tak, jakbyś składał kartkę papieru, by schować ją do koperty. Załóż 1/3 prostokąta do środka. W efekcie na blacie powinien leżeć kawałek ciasta o wymiarach 20 x 30 cm. Owiń ciasto w folie spożywczą i schowaj do lodówki na min. 20 min., by odpoczęło.
Powtórz całą operację (wałkowanie, składanie, odpoczynek w lodówce) jeszcze dwa razy, za każdym razem przekręcając ciasto przed wałkowaniem o 90 stopni.
Gdy ciasto po raz trzeci będzie leżakować w w lodówce, wyłóż blaszki. Rogaliki upiekłyśmy z połowy ciasta (ok. 18 średnich rogalików), a pozostała część może poczekać w lodówce). Używając spryskiwacza, zwilż wodą trzy czyste ręczniczki kuchenne.
Rozwałkuj ciasto na prostokąt 25 x 100 cm (ciasto będzie bardzo elastyczne i będzie wracać do pierwotnego wymiaru, ale nie poddawaj się – wałkuj je etapami: wałkowanie, 10 min leżakowania w lodówce i znów wałkowanie). Złóż ciasto na 3 części, przykryj mokrą ściereczką i schowaj do lodówki na 10 minut.
Wyjmij ciasto, odetnij 1/3 (moim zdaniem, tak będzie pracowało się wygodniej), resztę przełóż do lodówki.
Potnij kawałek ciasta na trójkąty o podstawie ok. 7cm, na ta właśnie podstawę nałóż łyżeczkę nutelli i zwiń każdy trójkąt w rogalik, rolując w stronę szpica. Ułóż rogaliki na blaszce, przykryj wilgotnym ręczniczkiem i odłóż w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1,5- 2 godziny, aż podwoją swój rozmiar.

Przed wyrastaniem
Jeśli chcesz od razu upiec wszystkie rogaliki, powtórz ten krok z pozostałym ciastem.
Nagrzej piekarnik do 240 stopni.
W miseczce roztrzep jajko z mlekiem i solą.
Posmaruj jajkiem rogaliki
Włóż rogaliki do nagrzanego piekarnika, zmniejsz temperaturę do 190 stopni. Piecz 15 min, aż będą ciemno-złote. Studź na kratce.

źródło: Croissanty