Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ciasta drożdżowe drożdżówki... Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Ciasta drożdżowe drożdżówki... Pokaż wszystkie posty

niedziela, 24 lutego 2013

NOCNE CIASTO DROŻDŻOWE - najlepsze:)

"Na dzisiejszy przepis natrafiłam przypadkiem szperając w sieci w poszukiwaniu nowych pomysłów na słodkości. Przepis zaintrygował mnie tym, iż przygotowanie ciasta  drożdżowego odbywa się w dwóch etapach i jest niesamowicie proste. Dodatkowo na jego przygotowanie wystarcza zaledwie kilka minut:).  Przepis polecam szczególnie osobom, które nigdy nie piekły ciasta drożdżowego, albo mają w zwyczaju powtarzać hasło w stylu: "mi ciasto drożdżowe nigdy nie wychodzi". Zapewniam, że to wyjdzie na pewno i na stałe zagości na waszych stołach. 

Jako dodatki do drożdżówki polecam Wam lekkie owoce np. śliwki, wiśnie, maliny. Mogą to być również suszone owoce np. rodzynki. Ciasto ma delikatną konsystencję, więc w przypadku gdy dodacie ciężką masę serową ciasto nie będzie ładnie wyrośnięte. Gorąco polecam!"

Dorota



Składniki:

1 dzień:
  • 1/2 szklanki oleju
  • 1 szklanka mleka (w temperaturze pokojowej)
  • 1 szklanka cukru (ja dodałam mniej) 
  • 3 całe jajka
  • szczypta soli
  • 50 g drożdży
2 dzień:
  • łyżeczka pasty waniliowej (lub 16 g cukru waniliowego)
  • 500 g mąki 
dodatkowo:

  • śliwki, rodzynki itp.
Kruszonka:
  • 200 g mąki
  • 100 g masła
  • 80g - 100 g cukru
  • cukier waniliowy
Przygotowanie kruszonki:
Do miski wsypać mąkę i cukier. Wlać roztopione i gorące masło. Zagnieść wszystko razem. Pokruszyć na ciasto.

Przygotowanie ciasta:
Wszystkie składniki włożyć do miski (drożdże pokruszyć) i pozostawić na noc (nie wolno mieszać ani ugniatać!).


Na drugi dzień dosypać 1/2 kg mąki i dodać pastę waniliową. Ciasto wyrobić i wlać do formy. Odstawić na ok. 45 minut do wyrośnięcia. Ułożyć owoce, posypać kruszonką, wstawić  do zimnego piekarnika i piec około 1 godz. w 170*C. Smacznego! 



Źródło: Drożdżówka nocna 

piątek, 15 lutego 2013

PÓŁFRANCUSKIE ROGALIKI DROŻDŻOWE Z MARMOLADĄ


Długo nie mogłam się zdecydować, które rogaliki upiec. Postawiłam na przepis z drożdżami i masłem. Pięknie wyrosły, są bardzo mięciutkie i delikatne. Najważniejsze, aby marmolada była dobrej jakości. Polecam!

Justyna



Składniki:
  • 450g mąki pszennej
  • 40g świeżych drożdży
  • 50g cukru
  • 2 żółtka
  • 50g roztopionego masła
  • ok. 1/2 l mleka
  • 200g miękkiego masła
  • marmolada wieloowocowa
Wykonanie:
Z drożdży, cukru, 150g mąki i niecałej szklanki ciepłego mleka zarobić rozczyn. Rozczyn powinien być gęsty jak śmietana :). Gdy wyrośnie, wyłożyć do pozostałej mąki, dodać rozmącone z resztą mleka żółtka. Całość dokładnie zagnieść. Wyrobić ciasto, pod koniec dodając stopione masło. Przykryć ciasto ściereczką i odstawić do wyrośnięcia. 
Następnie wyłożyć na stolnicę, rozwałkować na formę koła, nałożyć na środek 200g miękkiego masła, rozsmarować nożem tak, aby można było ciasto złożyć w formę koperty jak na ciasto francuskie.
Założyć ciasto w kopertę, wałkować na prostokąt, obracając ciasto o 90 stopni. 
Gotowe ciasto rozwałkować na koło, wykroić małe trójkąty, na które układamy marmoladę i formujemy rogaliki. Gotowe rogale smarujemy białkiem. Piec w 180 stopniach 15-20 minut. 


 

vans

wtorek, 13 listopada 2012

DROŻDŻÓWKI Z KAKAO

Kiedy byłam dzieckiem mama robiła bardzo często roladę drożdżową z kakao, najlepsze było to nadzienie.... Postanowiłam przypomnieć sobie smak z dzieciństwa i zrobiłam drożdżówki z dużą ilością kakao (co widać na zdjęciach :P). Wyjęte prosto z piekarnika, cieplutkie.... musiałam spróbować kawałeczek i się nie zawiodłam. Są pyszne! :).

Co prawda do Świąt jest jeszcze sporo czasu jednak zauważyłyśmy, że poszukujecie już przepisów na Boże Narodzenie :). Jeśli chcecie podzielić się z nami wypróbowanym przepisem  lub jeśli chcecie, abyśmy upiekły coś dla Was piszcie :). My postaramy się już niedługo upiec coś bardziej świątecznego, może jakiś keks...lub ciasto przekładane...? Zobaczymy :). 
Tymczasem zostawiam Was z nowym przepisem i życzę udanego popołudnia :*

Justyna




Składniki na 11 dużych drożdżówek:
  • 500 g mąki pszennej
  • 1 szklanka letniego mleka
  • 2 łyżki roztopionego masła
  • 1 duże jajko
  • 1/3 szklanki miodu
  • pół łyżeczki soli
  • 12 g drożdży suchych (3 łyżeczki) lub 25 g drożdży świeżych
Nadzienie:
  • 3 łyżki mleka
  • 5 łyżek kakao
  • 2 łyżki cukru
Wykonanie:
Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, dodając pod koniec rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Uformować z ciasta kulę, odłożyć przykryte w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1 godziny). Składniki na nadzienie połączyć razem.
Po wyrośnięciu ciasto dokładnie wyrobić, rozwałkować na cienki placek, posmarować kakaem, zawinąć w roladę, pokroić na kawałki ok. 5 cm, wyłożyć na blaszkę, zostawić do wyrośnięcia. Piec ok. 15-20 min w 200 stopniach.


wtorek, 2 października 2012

DROŻDŻOWA STRUCLA Z SEREM


Na początku chciałybyśmy się podzielić z Wami nowiną :). Otóż dziś listonosz dostarczył nam gazetę "Polska Gotuje" w której znajduje się już nasz kolejny przepis na Czekoladową Tartę z Gruszkami
Jest nam niezmiernie miło za to wyróżnienie. Dzięki temu mamy poczucie, że to co stworzyłyśmy kilka lat temu nie poszło na marne. Daje nam to motywację do dalszej pracy nad blogiem, aby był coraz to lepszy, a każdy z Was znalazł tutaj coś dla siebie. 
Na stronie polskagotuje.pl możecie znaleźć e-wydanie gazety, jak i również dostępna jest w kiosku :)

Dziś prosta, tradycyjna strucla z serem i kruszonką. 
Chyba nie muszę nikogo przekonywać co do tego wypieku. Jeśli jeszcze nie piekliście strucli to już czas ją wypróbować :D




Składniki 2 strucle:
  • 500 g mąki pszennej
  • 1 szklanka letniego mleka
  • 2 łyżki roztopionego masła
  • 1 duże jajko
  • 1/3 szklanki miodu
  • pół łyżeczki soli
  • 12 g drożdży suchych (3 łyżeczki) lub 25 g drożdży świeżych
Nadzienie: 
  • 500 g twarogu (u mnie swojski twaróg) 
  • 1 jajko
  • 1 żółtko
  • 4-5 łyżek cukru z prawdziwą wanilią
Kruszonka:
  • 100 g mąki pszennej
  • 50 g cukru z wanilią
  • 60 g miękkiego masła

Wykonanie:
Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, dodając pod koniec rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Uformować z ciasta kulę, odłożyć przykryte w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1 godziny).

Nadzienie: Do zmielonego twarogu dodać jajko, żółtko oraz cukier. Całość dobrze zmiksować. 
Kruszonka: Wszystkie składniki zagnieść.
Wyrośnięte ciasto drożdżowe podzielić na 2 części. Każdą z nich krótko zagnieść i rozwałkować na dość cienki prostokąt, na blacie posypanym mąką. Nałożyć ser.
Następnie zwinąć rulon, przekroić pośrodku wzdłuż, ale nie do końca. Powstałe 2 "paski" spleść ze sobą, a na końcu skleić. Przenieść na blachę wyłożoną pergaminem i zostawić przykryte do wyrośnięcia na ok. 1h. lub do podwojenia objętości. (patrz zdjęcia splatania)
Posmarować ciasto rozmąconym jajkiem posypać kruszonką. Piec ok.: 20-30 minut w temp. 180 stopni.


niedziela, 30 września 2012

PIZZA ORKISZOWA Z SEROWYM BOKIEM I SZPINAKIEM

"Dziś przepis w wydaniu wytrawnym - przecież domowe wypieki to nie tylko ciasta i ciasteczka. Na niedzielny obiad zrobiłam PIZZĘ NA CIEŚCIE ORKISZOWYM ZE SZPINAKIEM, KURCZAKIEM, PAPRYKĄ I KUKURYDZĄ. Aby nadać pizzy troszkę wyjątkowości zrobiłam spód z "serową ramką". Pomysł ten zaczerpnęłam z jednej z tutejszych pizzerii w Irlandii. Właśnie pizza w takim wydaniu jest tutaj bardzo popularna i lubiana. Oprócz cienkiego spodu wokoło tworzy się małą ramkę z ciasta z nadzieniem z sera mozarella. Po podzieleniu pizzy na kawałki  prezentuje się ona niebanalnie i smakuje wybornie:) Któż  z nas nie przepada za ciągnącym się serem??"

Dorothy

Składniki na formę o średnicy 32 cm:

Ciasto:
  • 250 g mąki orkiszowej
  • 150 ml ciepłej wody
  • 15 g świeżych drożdży lub 7 g suchych
  • 1 łyżeczka soli
  • pół łyżeczki cukru
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • płaska łyżka suszonego oregano

Nadzienie:
  • 260 g świeżego szpinaku
  • 1 cebula
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 3 ząbki czosnku
  • 150 g sera ricotta
  • sól, pieprz
  • 2 kulki białej mozarelli
  • 2 małe papryczki - zielona i żółta
  • mała puszka kukurydzy
  • 200 g fileta z kurczaka + 2 łyżki oliwy
  • 3-4 łyżki startego sera żółtego (u mnie gouda)




Sposób wykonania:

Drożdże rozpuścić w 60 ml ciepłej wody, dodać cukier i 3 łyżki mąki. Odstawić na 1/2 godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Mąkę wsypać do miski, wymieszać z solą i oregano. Zrobić wgłębienie, wlać drożdże, oliwę oraz resztę ciepłej wody (Jeżeli ciasto jest za rzadkie dosypać mąki). Wyrobić przez 10-15 minut. Przykrć ściereczką i odstawić na 1 h do wyrośnięcia.

Cebulkę pokroić w drobą kostkę, wrzucić na rozgrzaną oliwę i podsmażyć na złoty kolor. Wsypać szpinak i dusić ok 3 minuty, dodać ser ricotta oraz wyciśnięty przez praskę czosnek. Doprawić solą i pieprzem, dokładnie wymieszać. Dusić do całkowitego odparowania wody, odstawić do wystudzenia. 







Wyrośnięte ciasto rozwałkować na okrąg o średnicy większej niż średnica blachy. Przełożyć na wysmarowaną oliwą blaszkę - ciasto ma wystawać ok 3,5 - 4 cm poza nią. Wokoło rozłożyć pokrojoną na kawałki mozarellę, tak aby utworzyła ona ramkę. Przykryć ser wystającym poza foremkę ciastem - tak  jak na załączonych fotografiach.  Przygotowany spód odstawić na 30 minut. 

Papryki poproić w cieniutkie paseczki. Kurczaka pokroić w kostkę, doprawić solą i pieprzem. Usmażyć na oliwie i odstawić do wystygnięcia. 


Na spód pizzy rozłożyć farsz szpinakowy, papryki, kurczka oraz kukurydzę. Posypać starym serem. 


Nagrzać piekarnik do 220 stopni. Włożyć  blaszkę do górnej części piekarnika i piec przez 15 - 20 minut - do czasu aż spód i boki pizzy będą ładnie zrumienione. 


Smacznego!



środa, 5 września 2012

DOUGHNUTS - AMERYKAŃSKIE PĄCZKI Z DZIURKĄ



Amerykańskie doughnuts to pierścienie z dziurką w środku, które oblane są lukrem lub polewą czekoladową.
Amerykanie znają również tradycyjne polskie pączki, na które mówią "paczki" lub "paczkis".

Pączki te są bardzo smaczne, jednak do ciasta dałam tylko 2 łyżki cukru z uwagi na słodki lukier i kolorową posypkę. 
Również dodałam jabłka. Połączenie słodkiego lukru z kwaskowatymi jabłkami było dobrym posunięciem :). Szczególnie, że domownicy nie lubią mocno słodkich wypieków....



Składniki na 35 - 40 sztuk:

  • 5 szklanek mąki pszennej
  • 2 opakowania drożdży suchych (14 g) lub 28 g drożdży świeżych
  • 2 duże jajka
  • 1,5 szklanki letniego mleka
  • 1/4 szklanki letniej wody
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/3 szklanki masła, roztopionego
  • 2 jabłka pokrojone w drobną kostkę
Ponadto:

  • olej do smażenia
  • cukier puder do przygotowania lukru (lub polewa czekoladowa)
  • słodka posypka (opcjonalnie)
Wykonanie:
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi wcześniej zrobić rozczyn). Dodać pozostałe składniki i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz i jabłka. Wyrabiać kilka minut (mikserem) lub kilkanaście (ręcznie), aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się kleić; polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do pieczenia chleba). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (1 - 1,5 h).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat. Rozwałkować na grubość około 1 cm i szklanką o średnicy około 7 cm wykrawać kółka, następnie mniejszą okrągłą foremką wykrawać dziurki, ja użyłam zakrętki od wody mineralnej :). Odkładać je na blaszkę oprószoną mąką do podwojenia objętości (na około 30 minut).

Po wyrośnięciu smażyć doughnuts w głębokim oleju rozgrzanym do temperatury 175ºC, z każdej strony, do złotego koloru. Temperatura oleju nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ doughnuts szybko zbrązowieją od zewnątrz, a w środku będą surowe. Po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia. Jeszcze ciepłe lukrować.

Lukier:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 3 łyżki gorącego mleka

Cukier puder utrzeć z mlekiem do gładkości (grzbietem dużej łyżki lub mikserem). Gęstość lukru regulować przez dodatek mleka lub cukru. Od razu ozdobić posypką.


Źródło: Doughnuts



adwokat wrocław

wtorek, 31 lipca 2012

BRIOSZKI Z TWAROGIEM I JAGODAMI

"Dziś przyjeżdża moja siostra! Nareszcie... czekałam ponad pół roku... :) Jak zapowiadałam we wcześniejszym poście, obiecałam zrobić coś z jagodami. Tym razem padło na broszki. Upiekłam je wczoraj wieczorem, dziś już bym nie zdążyła :).
Broszki te mają baaaardzo dużo jagód (dałam prawie 500g) :D. Dlatego podczas pieczenia wręcz uciekały z ciasta :D. oczywiście możecie je zastąpić m.in. rodzynkami, czekoladą, budyniem, powidłami lub innymi owocami. Teraz tylko spakuję parę drożdżówek i ruszamy w drogę na lotnisko :).

Was zostawiam z ciekawym przepisem :)."
Justyna



Składniki, 12 drożdżówek:

Ciasto:

• 1 łyżeczka suchych drożdży instant

• 250 g mąki 

• 3 płaskie łyżki cukru

• 3 małe jajka

• 150 g masła, średnio miękkiego
Nadzienie serowe:
• 250 g twarogu
• 2 łyżki miękkiego masła

• 4 łyżki cukru

• 1 jajko

• 2 łyżki mąki pszennej

Dodatkowo:
  • 300g jagód
  • 2 łyżki cukru 

Przygotowanie:
Drożdże wsypać do filiżanki, wlać 5 łyżek ciepłej wody i dodać szczyptę cukru, wymieszać i odstawić na około 10 - 15 minut (po tym czasie drożdże spienią się). Do miski przesiać mąkę, dodać rozpuszczone w wodzie drożdże, cukier i jajka. Składniki wymieszać. Wyrabiać przez około 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne (ręką lub hakiem miksera). Dodawać masło po kawałku, po dwie łyżki, mieszając. Szybko dodawać kolejne 2 łyżki masła, jak tylko poprzednie połączy się z ciastem. Ciasto powinno mieć jednolitą strukturę. Miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów, do czasu aż podwoi swoją objętość, na około 1 i 1/2 godziny. W międzyczasie przygotować nadzienie serowe: ser zmiksować z resztą składników do uzyskania gładkiej struktury, wstawić do lodówki. Uderzyć pięścią w ciasto, przemieszać, miskę przykryć folią i wstawić do lodówki na minimum godzinę lub najlepiej na dwie. Ciasto można trzymać w lodówce przez całą noc (maksymalnie 12 godzin). Z ciastem będzie łatwiej pracować, gdy będzie schłodzone, dlatego im dłużej będzie w lodówce, tym lepiej! Ciasto wyjąć na oprószony mąką blat i całe obsypać mąką. Rozwałkować na prostokąt wysoki na 1 cm. Rozsmarować schłodzone nadzienie serowe, posypać jagodami. Złożyć krótsze boki ciasta do środka, tak aby spotkały się pośrodku, przekroić ciasto w tym miejscu na dwie części. Każdą połówkę pokroić w poprzek na 6 pasków (opis formowania brioszek na tym filmie). Przełożyć je (najlepiej na szerokiej łopatce) do formy (21 x 26 cm) wyłożonej papierem do pieczenia, układając jeden kawałek obok drugiego (ciasno ułożone bułeczki uniemożliwią wyciekanie masy serowej, szczególnie w upalne dni). Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około 1 i 1/2 godziny. Aby ułatwić sobie przenoszenie ciasta do formy, można rozwałkować je i złożyć z nadzieniem bezpośrednio na papierze do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 190 stopni. Wierzch bułeczek posmarować roztrzepanym jajkiem, blaszkę wstawić do piekarnika. Piec na intensywnie złoty kolor przez około 20 minut. Pokroić dopiero po całkowitym wystudzeniu. Smacznego! :)



środa, 18 lipca 2012

CIASTO DROŻDŻOWE Z JAGODAMI I KRUSZONKĄ

  
"Dzisiaj rano wybrałyśmy się z mamą na targowisko, gdzie można kupić różne ciekawe rzeczy. Od warzyw,  po ubrania, wiklinowe kosze czy też kury :). 
Nas najbardziej interesowały owoce!. Kupiłyśmy piękne słodkie maliny oraz jagody. 
Zostałam poproszona o upieczenie ciasta drożdżowego z jagodami i kruszonką. Oczywiście nie mogłam odmówić :). Zabrałam się za pieczenie.

Po wyjęciu z piekarnika nim się obejrzałam nie było już połowy blaszki ciasta :D. Wszyscy stwierdziliśmy, że nie ma to jak domowa drożdżówka. Jest najlepsza na świecie! :)

Ja lubię drożdżowe na cienkim spodzie, jeśli natomiast Wy preferujecie na grubym, radzę zrobić z dwóch porcji :)."

Justin
Składniki:
  • 250g mąki
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1 1/2 łyżki cukru
  • 3 dag drożdży
  • 1 jajko
  • 2 łyżki stopionego masła
  • 100g jagód
 
Kruszonka:
  • 50g masła
  • 1/2 szklanki mąki
  • 1/4 szklanki cukru
  • 1/2 op. cukru wanilinowego

Wykonanie:
Drożdże rozrobić z cukrem i 3 łyżkami mleka. Następnie wymieszać mąkę, jajko, masło oraz mleko (z rozrobionym cukrem i drożdżami). Wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie. Odstawić do podwojenia objętości.
W tym czasie można zrobić kruszonkę: masło rozpuścić (ja to robię w mikrofalówce), wsypać mąkę i cukier, wymieszać łyżeczką. W razie potrzeby dodać jeszcze trochę mąki.

Wyłożyć ciasto na wysmarowaną  tłuszczem blaszkę (40cm x 30 cm) i posypaną mąką. Pozostawić jeszcze na ok. 30 minut by znowu troszkę wyrosło. Na ciasto ułożyć jagody z łyżką cukru. Posypać kruszonką. Piec w temperaturze 200 stopni ok. 20 minut. Smacznego!
 

wtorek, 3 lipca 2012

CZEKOLADOWE CIASTO DROŻDŻOWE Z BUDYNIEM I ŚLIWKAMI


"Od kilku dni mamy nareszcie piękne lato, bardzo upalne. Zdecydowanie nie polecam włączać piekarnika :D. Dlatego kolejne przepisy będą zdecydowanie bardziej orzeźwiające i bez pieczenia. 
Jeszcze przed wielkimi upałami udało mi się upiec czekoladowe ciasto drożdżowe. Idealne w smaku z dodatkiem budyniu i śliwek, które zalegały w spiżarni jeszcze z tam tego roku. Polecam!"


Składniki na ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • 2 łyżki kakao
  • 130 g drobnego cukru do wypieków
  • 20 g suchych drożdży lub 40 g drożdży świeżych
  • 2 duże jajka
  • 100 g masła, roztopionego
  • 310 ml mleka
  • 100 g czekolady gorzkiej, drobniutko posiekanej
  • 100 g czekolady mlecznej, drobniutko posiekanej
  • ok. 600g śliwek (ja użyłam śliwek ze słoika zasypane cukrem)

Budyń:
  • 2 budynie śmietankowe z cukrem
  • 750ml mleka

Czekoladowa kruszonka:
  • 150 g masła, w temperaturze pokojowej lub bardziej miękkiego
  • 150 g zwykłego białego cukru
  • 3 łyżki cukru demerara
  • 110 g mąki pszennej
  • 2 łyżki kakao

Wykonanie:
Do większego naczynia przesiać mąkę, kakao i sól. Dodać cukier i suche drożdże (ze świeżymi wcześniej zrobić rozczyn). Dodać roztrzepane jajka, masło i mleko. Wymieszać do połączenia, następnie wyrobić, do uzyskania gładkiego i miękkiego ciasta (ciasto na tym etapie będzie dość luźne, nie należy się tym przejmować; najlepiej wyrabiać ciasto mikserem z hakiem). Pod sam koniec wyrabiania ciasta dodać do niego posiekane drobno obie czekolady. Uformować z ciasta kulę (jeśli się da, ciasto jest dość rzadkie), oprószyć mąką, przykryć lnianym ręczniczkiem i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (przez około 60 - 90 minut).
Formę prostokątną o wymiarach 25 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno). Wyrośnięte ciasto ponownie wyrobić, rozwałkować, lekko podsypując mąką i wyłożyć na dno formy. Na ciasto wyłożyć lekko schłodzony budyń i śliwki przekrojone na połówki i wcześniej posypane 4 łyżkami cukru. Odstawić do wyrośnięcia, pod przykryciem, w ciepłe miejsce, do podwojenia objętości. Przed samym pieczeniem posypać kruszonką. Piec w temperaturze 180ºC przez minimum 40 minut, do godziny (do tzw. suchego patyczka).
Kruszonka: Wszystkie składniki umieścić w naczyniu. Wyrobić między palcami na kruszonkę. W razie konieczności dodać 1 - 2 łyżki mąki pszennej.



Źródło: Czekoladowe ciasto drożdżowe

niedziela, 1 lipca 2012

ESTOŃSKI KRINGEL


"Kiedy zobaczyłam zdjęcia na jednym z blogu musiałam upiec też coś tak efektywnego i pięknego :). Oczywiście mowa tutaj o Estońskim Kringlu. Jest to ciasto z nadzieniem cynamonowym w stylu Kanelbullar, które pojawiło się już na naszym blogu.

Estoński Kringel jest bardzo pyszny, miękki z chrupiącą skórką na zewnątrz. Koniecznie musicie wypróbować ten przepis. Polecam"

Składniki:
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 150 ml letniego mleka
  • 15g świeżych drożdży
  • 50g roztopionego masła
  • 1 żółtko
  • 1 łyżka cukru

Nadzienie:
  • 3 łyżeczki cynamonu
  • 4 lub 5 łyżek cukru
  • 50 g stopionego masła

Wykonanie:
Wymieszać drożdże z mlekiem, cukrem i pozostawić na kilka minut. Dodać żółtko, stopione masło, mąkę i zagnieść całość. Ciasto umieścić w misce wysmarowanej tłuszczem, przykryć i odstawić do wyrośnięcia.
Rozgrzać piekarnik do 200 ° C. Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na prostokąt (grubość ciasta ok. 1mm)
Rozsmarowujemy na całym cieście wcześniej stopione masło zmieszane z cukrem i cynamonem. Ciasto zwinąć w rulon, a następnie przeciąć na połowę (patrz niżej zdj.)





Skręcić obie części, tak aby warstwy posmarowane cynamonem były widoczne. Uformować okrąg, a następnie przenieść na blaszkę. Na górę ciasta rozsmarowujemy pozostałe nadzienie, posypujemy delikatnie cukrem. Piec przez 30-35 minut, aż wierzch będzie brązowy.



Źródło: Estonian Kringel

ekspresy do kawy poznań

czwartek, 21 czerwca 2012

GRISSINI



"Uff... już prawie po sesji, teraz tylko pozostało czekać na wynik z ostatniego egzaminu i wakacje ! :) Po powrocie na kilka dni do domu w ramach relaksu zabrałam się za upieczenie czegoś ciekawego...

Z racji tego, że uwielbiam Włochy, kuchnię włoską zrobiłam grissini. Jest to włoski rodzaj pieczywa w kształcie wąskich paluszków. Kiedy byłam we Włoszech w każdym sklepie z pieczywem można było kupić grissini z wieloma dodatkami lub po prostu zwykłe z solą.
W moim wydaniu są z suszonym czosnkiem  i przyprawą do pizzy. To świetna przekąska, jak dla mnie lepsze niż sklepowe paluszki. Gorąco Polecam!"

Justin




Składanki na 3 blaszki:
  • 350g mąki pszennej
  • 200 ml wody
  • 50 ml oliwy + oliwa do posmarowania 
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • 1/5 kostki świeżych drożdży
  • 3 łyżki przyprawy do pizzy
  • 2 łyżki granulowanego suszonego czosnku 

Wykonanie:


W misce wymieszać mąkę z wodą, oliwą, solą, przyprawami, drożdżami i łyżeczką cukru. Wyrobić gładkie, elastyczne ciasto. Miskę przykryć czystą ściereczką i odstawić na ok. 30 minut. Następnie na stolnicy oprószonej mąką wałkować paluszki. Powinny być bardzo cienkie, ponieważ urosną podczas pieczenia. Paluszki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pędzelkiem posmarować wszystkie paluszki oliwą i wstawić do piernika nagrzanego do 200 stopni na około 10 minut, do czasu, aż się ładnie przyrumienią.



Źródło: Grissini

sobota, 25 lutego 2012

MUFFINY DROŻDŻOWE PANETTONE


"Wracamy z przepisem na drożdżowe Muffinki Panettone i z nowym banerem :). 
Panettone to rodzaj babki świątecznej z Mediolanu. Wypiekana jest w kształcie wysokiej kopuły i pakowana w kartonowe pudełka.
Muffinki w smaku przypominają drożdżówki, z dodatkiem gorącego kakao..... pychotka :)."

Składniki: na 16 sztuk:
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • ¾ kostki miękkiego masła
  • 40g świeżych drożdży
  • 2 jaja
  • 4-5 łyżek cukru
  • ½ łyżeczki soli
  • 100ml mleka
  • 100g rodzynek
  • 100g suszonej żurawiny

Przygotowanie:
W misce wymieszać drożdże z 2 łyżkami mąki i 50ml ciepłego mleka. Przygotowany zaczyn odstawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia. Powstały zaczyn wymieszać z resztą mleka, mąki, masłem, cukrem, jajami i solą. Powstanie ciasto o kleistej, dość rzadkiej konsystencji. Dodajemy żurawinę i rodzynki, wyrabiamy przez chwilę.
Ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę. Masę przekładamy łyżką do formy – każdą dziurę wypełniamy do dwóch trzecich.
Pieczemy w 180 stopniach przez 20-25 minut, aż będą złotobrązowe.Upieczone muffinki przekładamy na kuchenną kratkę i studzimy. Smacznego!

Źródło: Muffiny Panettone

czwartek, 19 stycznia 2012

BOMBOLONI ALLA CREMA - PĄCZKI Z KREMEM


 "Czas karnawału, to oczywiście czas na pączki :). Tym razem zrobiłam pączki z kremem.... Jeśli chodzi o mnie co do pączków jestem tradycjonalistką i wolę je z marmoladą :) Mimo, że te również są pyszne :). Ogólnie domownikom smakowały, zrobiłam ich 10 i byli zawiedzeni, że tak mało :). Mama zawsze robi pączki w dużej ilości, ja natomiast wolę mniej a częściej :P. Polecam!"

Składniki na 10 pączków:
  • 400 g mąki 
  • 50 g miękkiego masła 
  • 50 g cukru  
  • 1/2 szklanki wody
  • 1/2 szklanki mleka  
  • 10 g drożdży 
  • 1 jajko
  • 1 żółtko
Składniki na Krem:
  • 400 ml śmietany 30%
  • 600 ml świeżego mleka
  • 1 laski wanilii
  • 4 całe jajka
  • 80 g mąki  
  • 300 g cukru (ja dałam 150g cukru)
Wykonanie:

W misce wymieszaj drożdże, wodę i 50g mąki. Odstaw w ciepłe miejsce na 40 minut. Po tym czasie do mieszanki dodaj jajko i żółtko, oraz kilka łyżek mąki i cukru. Całość wyrobić. Następnie dodać resztę mąki, cukier, masło i mleko. Ciasto dobrze wyrobić, ma być elastyczne i delikatne.
Wyrobione ciasto odstawić na ok. 1h 30 min. W tym czasie można zrobić krem do pączków :).
Mleko zagotować razem ze śmietaną i laską wanilii. Do gotującego się mleka wlać wcześniej wymieszaną mąkę z jajkami i cukrem. Gotować na małym ogniu cały czas mieszając, aby krem się nie przypalił. Gotowy krem odstawić do wystudzenia.
Kiedy ciasto wyrośnie, wykrawamy pączki i odstawiamy je, aby jeszcze troszkę podrosły. Pączki smażymy na gorącym oleju z każdej strony po ok. 3 minuty.
Gotowe pączki nadziewamy kremem i posypujemy cukrem pudrem :).


Źródło: Bomboloni alla Crema




piątek, 11 listopada 2011

BUCHTY Z POWIDŁAMI


"Dziś rano w telewizji mowa była o rogalikach Świętomarcińskich. Niestety brakło kilku produktów, aby upiec na dzisiejsze święto rogale. W naszej domowej spiżarni mamy bardzo dużo powideł śliwkowych. Więc postanowiłam zrobić buchty.
Maślane, mięciutkie, delikatnie słodkie takie są właśnie buchty z powidłami. Zasmakują nawet najbardziej wymagającym osobą :). Najgorsze jest to, że zbyt szybko znikają...."


Składniki:
  • 3 żółtka
  • 40 gram cukru
  • 250 g mąki
  • 20 g drożdży świeżych
  • 1/2 łyżeczki soli
  • skórka cytrynowa
  • 1/2 szklanki mleka (ok. 125 ml)
  • 50 g masła, roztopionego i ostudzonego 
  • 120 g powideł śliwkowych
Wykonanie:

Żółtka utrzeć z cukrem na kogel-mogel. Dodać lekko podgrzane mleko, wyrośnięte drożdże, skórkę cytrynową i sól, a następnie mąkę. Zagnieść gładkie ciasto. Na końcu dodać masło. Dokładnie wyrobić. Przełożyć do miski, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia (u mnie trwało to ok. 2 h).
Gdy ciasto wyrośnie, odrywać kawałki o wadze ok. 40 g - ręce macać w tłuszczu (ja polałam ręce zimną wodą), bo ciasto jest raczej klejące, ale nie należy dosypywać mąki. Formować bułeczki, do każdej wkładając do środka czubatą łyżeczkę powideł.
Bułeczki układać w wysmarowanej masłem formie (ok. 21/21cm) tak, by się lekko stykały.


Odstawić do wyrośnięcia na ok. 1h. Piekarnik nagrzać do temp. 180 st C. Wyrośnięte buchty posmarować białkiem i wstawić do pieca na mniej więcej 20-30 minut - należy sprawdzać drewnianym patyczkiem, czy ciasto w środku nie jest surowe. Po upieczeniu lekko wystudzić i 'pocukrować'.