piątek, 17 września 2010

PORADY KULINARNE CZ. III


"Nadszedł kolejny piątek.... a z nim koleje Porady Kulinarne! :-)"


ODC.3: TAJNIKI PIECZENIA BISZKOPTU ORAZ KILKA INNYCH CIEKAWOSTEK


*ABY BISZKOPT SIĘ UDAŁ, NALEŻY...*

Biszkopt można zrobić tylko z mąki pszennej, aby był bardziej delikatny można wziąć w równych ilościach mąkę ziemniaczaną i pszenną
- mąka powinna być przesiana nawet dwukrotnie
- jajka z cukrem trzeba utrzeć na puszystą prawie białą masę
- do masy należy dodać sok z cytryny lub łyżkę octu (ciasto po upieczeniu nie opadnie)
- pianę i mąkę na przemian dodawać do masy, delikatnie mieszać od spodu, (nie należy używać miksera!)
- ciasto wstawić do piekarnika o temperaturze początkowej 160 - 180°C, a następnie podwyższyć do 200°C
- w czasie pierwszych 15 minut minut pieczenia nie należy otwierać piekarnika, by ciasto nie opadło
- upieczone ciasto najlepiej pozostawić na 5 minut w wyłączonym piekarniku i z formy wyjąć ciepłe


*KILKA PORAD DOTYCZĄCYCH PIECZENIA BISZKOPTU*

Pieczemy biszkopt, a efekt końcowy nie należy do udanych. Poniżej znajdziecie kilka porad jak uniknąć niepowodzeń podczas pieczenia.

1. Ciasto nierówno wyrosło – powodem jest źle wymieszana mąka z proszkiem do pieczenia, którą dodajemy do masy jajecznej.
2. Ciasto opadło – być może za wcześniej został dodany środek spulchniający. Na początku należy zrobić masę jajeczno-maślaną z częścią ilości mąki, a potem dodać resztę mąki wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Gotowe ciasto powinno się od razu włożyć do nagrzanego piekarnika. Nie należy zbyt często otwierać drzwiczek piecyka.A także poruszenie formy nie upieczonego ciasta może spowodować opadnięcie.
3. Wyciek ciasta z formy – spowodowane zbyt małą formą, zbyt niską temperaturą w piekarniku lub za duża ilość proszku do pieczenia.
4. Ciasto zbyt mało pulchne lub ciężkie – za pulchność ciasta odpowiada ilość wtłoczonego powietrza. Dlatego nie wsypuj mąki na powierzchnię piany. Dodawaj ją bardzo ostrożnie podczas ubijania.
5. Zapadnięcie się ciasta – jeśli biszkopt się zapada pośrodku oznacza, że jajka lub białka zostały za mocno ubite z cukrem.
6. Przyklejenie się ciasta do formy – spowodowane nierównomiernym natłuszczeniem formy. Najlepiej ją smarować tłuszczem o temperaturze pokojowej, płynnym tłuszczem za pomocą pędzelka.

A jeśli biszkopt wam się nie uda, to go nie wyrzucać. Można go wykorzystać do ciastek.
Należy go pokruszyć, dodać 100g miękkiej margaryny, 2 łyżki rumu. Składniki dobrze wymieszać, uformować z masy kuleczki i zanurzyć w roztopionej czekoladzie. Gotowe ciastka przechować w lodówce.

źródło: tekst

*JAK URATOWAĆ BISZKOPT....?*

Na ratunek 
  • Jeżeli ciasto zbyt szybko się rumieni, zmniejszamy temperaturę i na wierzch kładziemy folię aluminiową lub papier pergaminowy. Przed przypaleniem od spodu można się uchronić, wstawiając pod foremkę dodatkową blaszkę.
  • Jeżeli ciasto przywarło do formy, należy owinąć ją wilgotną ściereczką i pozostawić na kilak minut, potem delikatnie wyjąć ciasto.
  • Ciasto mniej wyschnie, jeśli pozostawimy je w formie w chłodnym miejscu przykryte ściereczką.
  • Bita śmietana do przełożenia rolad nie "podejdzie" wodą, jeśli dodamy do niej rozpuszczonej żelatyny.
źródło: tekst


*CIEKAWOSTKI KULINARNE*


1. Zapamiętajcie! Jajko zniesione dziś zanurzone w szklance wody opadnie na dno, jajko które ma do trzech dni pływa w środku między dnem a powierzchnią, Jajko które ma powyżej 4 dni jest wynurzone grubszą stroną a jajko które ma więcej niż piętnaście dni pływa na boku.
2. Złamany blat ciasta. Kiedy blat ciasta pękł w jednym lub dwóch miejscach. Możesz połączyć wszystkie kawałki, smarując je białkiem i delikatnie dociskając do siebie. Szanse na powodzenie są większe, jeśli blat jest jeszcze ciepły - białko dzięki temu nieco się zetnie. Gdyby ta próba się nie udała, pozostaje pokruszyć blat na mniejsze kawałki, wymieszać z masłem oraz karmelem i podgrzać. "Nowe" ciasto rozsmarować w formie i ostudzić.

3. Aby sprawdzić czy piekarnik jest odpowiednio nagrzany wystarczy położyć kawałek białego papieru  na  dno. Po 5 minutach jeżeli jest żółty - słabo nagrzany, jasnobrązowy - średnio nagrzany, zwęgla się lub czarny - gorący.

4. Mąka zmieszana z wodą nie będzie tworzyła grudek jeśli wsypie się do niej odrobinę soli.

źródło: tekst

1 komentarz:

Krokodyl pisze...

Bardzo ciekawe. Wiem, powtarzam się. O jajkach - ineresujace. Kiedyś o tym czytaam, ale już dawno wyleciało z głowy. Wykorzysrtam :-)