piątek, 10 września 2010

PORADY KULINARNE CZ. II





"Przedstawiamy kolejny odcinek Porad Kulinarnych !







ODC. 2:  CIASTO DROŻDŻOWE ORAZ WSZYSTKO O POLEWACH


 *ABY CIASTO DROŻDŻOWE SIĘ UDAŁO*

Są różne zasady przygotowywania ciasta drożdżowego, zależy to od konkretnego przepisu. Jednak jest parę takich zasad, które zawsze są ważne. 

  • Mąka do ciasta powinna być przesiana przez sito.
  • Ciasto drożdżowe najlepiej jest wyrabiać ręcznie. Wyrabiaj je tak długo aż zacznie odrywać się od ręki. Podczas wyrabiania wtłaczasz do niego powietrze, co sprzyja jego rośnięciu
  • Po wyrobieniu odstaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, koniecznie przykryte ściereczką (ciasto nie znosi przeciągów). Temperatura w jakiej najlepiej ciasto rośnie to 20 – 30 stopni Celsjusza. Jeśli przez przypadek ciasto zagrzeje się zbyt mocno, powyżej 30 stopni trzeba ponownie je wyrobić dodając świeżych drożdży.  
  • Ciasto drożdżowe które nie chce wyrosnąć można posypać proszkiem do pieczenia zagnieść i od razu piec.
  • Po wyrośnięciu ciasta (powinno zwiększyć swoja objętość dwukrotnie) musisz przerobić je ponownie i uformować go tak jak jest to wymagane w danym przepisie.
  • Najczęściej ciasto drożdżowe przed pieczeniem smaruje się rozmąconym jajkiem, możesz też posmarować je delikatnie letnia wodą i po upieczeniu polukrować. Do dekoracji ciasta i zarazem podniesienia jego walorów smakowych często stosuje się kruszonkę.
  • Najlepsza temperatura pieczenia to 200 – 220 stopni Celsjusza, zbyt wysoka temperatura powoduje utworzenie się na wierzch skorupy, która uniemożliwia wyrośniecie. Zbyt niska temperatura sprawia, że ciasto mocno wyrasta (nawet ucieka z formy) a po upieczeniu jest blade i niesmaczne. Zbyt szybkie wyjęcie ciasta z piekarnika może skończyć się zakalcem.
  • Upieczone ciasto wyjmij z formy dopiero po kliku minutach i odstaw je do wystygnięcia. Nie wolno chować jeszcze ciepłego ciasta do szafki czy pojemnika, musi najpierw odparować.
  • Ciasto drożdżowe możesz upiec samo, posypane kruszonką, możesz też stosować dodatki takie jak: powidła, owoce, masa makowa, masa serowa. Można robić z niego placki, babki, zawijańce, rogaliki, bułeczki.


źródło: tekst

*WSPOMÓŻ DROŻDŻE FILIŻANKĄ WODY*

Wszyscy, którzy lubią piec spontanicznie powinni mieć zawsze pod ręką drożdże w proszku. Jedna paczka (7g) odpowiada połowie kostki świeżych drożdży i starcza na 500 g mąki. Wystarczy wymieszać je z mąką, a do piekarnika wstawić dodatkowo filiżankę z wodą. Para z wody zadba bowiem o to by nasze ciasto dobrze wyrosło. 
źródło: tekst 



*IDEALNA POLEWA CZEKOLADOWA*

Aby polewa czekoladowa, którą chcemy udekorować nasz ulubiony deser po wystygnięciu była błyszcząca, należy zadbać o to jeszcze w trakcie jej przygotowywania. Kiedy już się ugotuje, dodajmy do niej miękkie masło i spirytus. Z kolei żeby wydobyć z czekolady jej aksamitny smak, warto dodać także odrobinę soli kuchennej.
 źródło: tekst


*KIEDY PĘKA NAM POLEWA....*

Aby polewa nie pękała w czasie krojenia tortu polewa często się kruszy, można tego uniknąć jeśli w trakcie rozpuszczania polewy wlejemy do niej 1-2 łyżki jogurtu i dokładnie wymieszamy.


*PRZEPIS NA IDEALNĄ POLEWĘ..*
  • 100 g czekolady gorzkiej lub gorzkiej z domieszką mlecznej
  • roztopione 50 g masła
Wrzucić do masła czekoladę, wymieszać, by rozpuściła się na małym ogniu. Szybko ściągnąć z palnika. Polewa się lśni, jak jest świeża, jak zastygnie, mniej, dobrej jakości czekolada jest ważna i masło, nie margaryna.

3 komentarze:

Krokodyl pisze...

Bardzo ciekawe i przydatne. Znowu sie czegoś nauczyłam. Ja jeszcze dodam, ze można ciasto smarować nie tylko jajkiem i wodą, ale także mlekiem. Zaś ściereczka, którą przykrywamy ciasto do wyrośnięcia dobrze, jak jest wilgotna.

Justin&Dorothy pisze...

Widzę, że my także się czegoś nauczymy:) Dziękujemy i pozdrawiamy gorąco!

cooking Marta pisze...

A tu jakie fajne swiderki! wspaniale wygladaja i pewnie sa pyszne :)

Kącik z poradami, swietna sprawa :)